Translate

събота, 11 януари 2014 г.

УЧИТЕЛЯТ

Тези дни в някакъв форум прочетох мнение на една личност, типичен представител на общността на войнстващите атеисти. Той размахваше името на Айнщайн, защитавайки тезата си. Никога не съм спорила с този тип хора. Не знам дали това е грешка или не, просто е моят личен избор за отношение към тях. Но по този повод реших да поместя тук една статия - отговор, повече с усмивка и в никакъв случай с назидателен тон. Помествам я, не толкова за атеистите, а по-скоро за останалите, които вярват че откровенният материализъм не е най-добрият избор, който човек би могъл да направи.



Алберт Айнщайн и Учителя Петър Дънов


“Цял свят се прекланя пред мен, а аз се прекланям пред духовния учител Петър Дънов от България.”
Тези думи на Алберт Айнщайн прозвучават в ефира на френското радиo RTF през 1989 г., по повод годишнина от рождението на гениалния учен. Тогава в юбилейното предаване са били излъчени избрани изказвания на Айнщайн, между които и горният цитат.
Алберт Айнщан и Учителя Петър Дънов? Как?
За да направим опит за отговор, ще се наложи да намесим и трето лице – Борис Георгиев.
Борис Георгиев, великият български художник, последовател на Учителя Петър Дънов, личен приятел с Махатма Ганди, Рабиндранат Тагор, Джавахарлал Неру и Николай Рьорих, става близък приятел и с Алберт Айнщайн.
Това се случва през 1928 г., когато в Берлин д-р Елизе Владигерова (майка на Любен и Панчо Владигерови) запознава Борис и Айнщайн. Следва редица изящни портрети на физика и неговото семейство, които сближават творците, като Алберт Айнщайн съдейства на Борис Георгиев да открие своя самостоятелна изложба в Берлин, в Галерия „Шулте” (юли 1929 г.).
Може би дружбата им е била крепко споена и от дълги разговори за законите на природата, красотата и хармонията – любими теми и на двамата. Последното навярно би потвърдил и Рабиндранат Тагор (ако бе сред нас), комуто се е налагало да си беседва и с Айнщайн, и с Борис Георгиев – поотделно.
Може би именно тези сладки приказки, в които наука, изкуство и философия се сливат, запознават Айнщайн с основните идеи от Учението на Учителя Петър Дънов, с неговата дейност, лекции и беседи.
Учение, в което гениалният ум, може би, е доловил живия пулс на светлина и свобода; в което е усетил, че животът е един, цялостен и неделим.
Може би.
Радислав Кондаков

Няма коментари:

Публикуване на коментар