Спанакът идва от древна Персия
Спанакът е известен от дълбока древност, данни за култивирането му датират от 3-4 век. За родина на зеленчука се смята древна Персия, в превод от персийски името му означава „зелена ръка”. Сред арабите е известен като „принц на зеленчуците”.
По-късно е изпратен като подарък в Китай от владетеля на Непал, така започва разпространението му в Азия. През 11 век маврите го пренасят в Испания, където се отглежда от испанските монаси. Така става прочут като „испанския зеленчук”.
Името на спанака във Франция се популяризира, благодарение на френската кралица Катерина де Медичи. Когато напуснала Флоренция, за да се омъжи за Анри II, тя взела със себе си своите кулинари, ненадминати в приготвянето на любимия й зеленчук. От тогава ястията, приготвени върху „зелено“ канапе, носят името „alla Florentinа”.
През 1929 г., след излъчването на анимационния филм „Попай Моряка”, продажбите на спанак в САЩ се увеличават с около 40%.
Листата на спанака са богати на калциеви соли, желязо, цинк, омега-3, селен, белтъци и витамините от група А, С, В1, В2, Е и РР, благодарение на което, освен вкусен хранителен продукт, има и свойства, които предотвратяват различни видове болести.
Спанак за лечение на малокръвие
Наличието на фолиева киселина и витамини в състава на спанака му дават способността да повишава нивото на хемоглобин в кръвта. Затова се препоръчва при лечение на малокръвие. Суров, задушен или леко попарен, той е богат източник на фолиева киселина, която горещо се препоръчва и на бременните жени.
Роля в повишаването на хемоглобина играят и микроелементите като желязо, кобалт, калций, кали и мед, които също се съдържат в спанака и стимулират изграждането на червените кръвни телца.
Спанак против диабет
Спанакът има способността да стимулира отделянето на инсулин от панкреаса, поради което се препоръчва на диабетици. В обширно изследване British Medical Journal описва въздействието на спанака и други зеленчуци върху захарен диабет тип 2. Учените смятат, че хората, които консумират дневно 150 грама спанак и други зеленолистни зеленчуци, рискуват с 14 на сто по-малко да развият захарна болест от тези, които консумират само 20 грама.
Освен това спанакът съдържа много магнезий, откъдето идва и зеленият му цвят. Именно магнезият стимулира активизирането на инсулина, благодарение на който се контролират нивата на гликоген в кръвта.
Спанак за предпазване от ракови заболявания
Открити са 13 различни флавоноидни съединения, влизащи в състава на спанака, които действат антиоксидантно, защитават организма от свободните радикали и предотвратяват ракови заболявания.
При лабораторни изследвания е установено, че екстрактът от спанак чувствително забавя деленето на ракови клетки на кожата и стомаха. Друго изследване от края на 80-те години на ХХ век с възрастни жени от Ню Инглънд показва, че консумацията на спанак ограничава разпространението на рак на гърдата. Роля за това играе съдържанието на лутеин в зеленчука, а като цяло противораковите свойства на спанака се дължат на фолиевата киселина, хлорофилинът, токоферолът.
Хората с тази диагноза обаче трябва да се съветват със своя лекар, тъй като при някои видове тумори зеленолистните зеленчуци не се препоръчват.
Спанак за укрепване на сърдечно-съдовата система
Фолиевата киселина в състава на спанака благоприятства укрепването на сърдечно-съдовата система, а магнезият спомага за понижаване на високото кръвно налягане.
Фолиевата киселина има способността да предпазва от увреждане клетките и да възпрепятства ДНК мутациите, както и да регулира нивата на лошия холестерол.
Доказано спанакът, подобно на зелената салата, намалява риска от сърдечни заболявания и инфаркт при жените.
Спанак срещу стомашно-чревни заболявания
Богатото съдържание на витамини и микроелементи в спанака пазят дебелото черво от болести. Препоръчва се са профилактика на гастрит и ентероколит, но хора, които са диагностицирани със заболяване на стомаха или черния дроб трябва да го избягват. Причината е, че съдържа растителен секретин, а това вещество стимулира дейността на стомашните жлези.
Спанакът забавя отслабването на мозъчните функции
Продължителната консумация на този зеленчук забавя намаляването на мозъчните функции с възрастта, благодарение на съдържанието на витамин К. Препоръчва се и при атеросклероза, тъй като витамин К играе роля в процеса, наречен карбоксилиране.
За превенция на атеросклероза се препоръчва чаша спанак дневно. Пак витамин К подпомага функциите на мозъка и нервната система.
Спанакът предпазва от очни болести
Наличието на каротиноида лутеин в спанака предпазва от очни заболявания като катаракта и дегенерация на макулата. Изседване на учени от Националния институт за очите (National Eye Institute) в САЩ са установили, че в спанака има вещества, които предпазват възрастните хора от слепота.
Резултатите от проучването, публикувани в Archives of Ophthalmology, сочат, че това се дължи на лутеина и зеаксантина от групата на каротиноидите. Тези два нутриента помагат на очите да филтрират късите светлинни лъчи и други фактори, които дразнят ретината.
Спанак срещу затлъстяване
Спанакът е изключително нискокалоричен зеленчук – 22 калории в 100 грама. Това го прави изключително подходяща храна при затлъстяване. В същото време той създава усещане за ситост, тъй като листата му съдържат около 34% протеин, но почти никакви мазнини.
Спанакът е богата на фибри храна, затова салати с добавка от пролетния зеленчук се препоръчват при всякакви диети за отслабване. Някои диетолози препоръчват преди всяко хранене да се приема спанак, тъй като той засища глада за дълго.
Спанак за здрави кости
Спанакът е отдавна познат със свойството си да укрепва костната система. Това се дължи отново на рекордните количества витамин K, който подпомага издръжливостта на нашите кости.
Спанакът е с високо съдържание и на калций. Той може да осигури 25% от необходимата дневна доза от този елемент, затова се препоръчва на жени за профилактика срещу остеопороза.
Листата от спанак са чудесна лечебна храна при артрит, мигрена, астма и различни възпаления. Прилага се и в народната медицина. Втриването на листата му се препоръчва при ужилване , изгаряне или охлузване, като помага на кожата да се възстанови по-бързо.
Намира приложение и в домашната козметика. Някои от представителките на нежния пол си приготвят маска от него. Към стритите му листа се прибавя лъжичка кисело мляко и сок от лимон, получената смес престоява на лицето 10 минути, след което се измива с хладка вода. Ефикасни са резултатите в борбата с акне, петна по лицето и проблемна кожа.
Съставът на спанака го прави изключително полезен за консумация от деца, юноши и жени с болезнена и нередовна менструация.
Спанакът обаче крие здравословен риск за хора с алергия към богатия на желязо зеленчук. Не се препоръчва и при хора с бъбречна недостатъчност и проблемна жлъчка, поради наличие на оксалова киселина в състава му. Тя провокира образуването на камъни в бъбреците и жлъчката.
Няма коментари:
Публикуване на коментар